HANÇUKUR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HANÇUKUR

GÜZEL MAHALLEMİZ

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

YÜKSEK YÜKSEK TEPELERE EV KURMASINLAR

YazarMesaj
nihat

nihat

YÜKSEK YÜKSEK TEPELERE EV KURMASINLAR Empty
MesajKonu: YÜKSEK YÜKSEK TEPELERE EV KURMASINLAR   YÜKSEK YÜKSEK TEPELERE EV KURMASINLAR Icon_minitimeSalı Ara. 22, 2009 11:46 pm

Eski zamanlarda Malkara’da 15 yaşlarında Zeynep isimli güzel bir kız vardır Bir gün köyde Ağa’nı bir düğünü olur Düğünde eğlenceler ve at yarışları yapılır At yarışlarına uzaklardan gelen Ali adında bir genç te katılır Ali gönlünü düğünde gördüğü Zeynep’e kaptırır Köyüne dönünce babasına Zeynep’i istetir Ali’nin Köy’ü uzak olduğundan Zeynep’in ailesinin pek gönlü olmaz ama gönüllü gönülsüz verirler Düğün yapılır, Zeynep Aili’ni köyü’ne gelin gider Ancak ailesinden ayrı olmaya alışık olmayan Zeynep tam yedi yıl ailesini göremez İçindeki hasret büyüdükçe türküler yakmaya başlar, düğünlerde söyler Zeynep’in kocası Ali’de bu duruma aldırış etmez, yeri geldilçe Zeynep’i döver, O’nu hor görür Zeynep üzüntüsünden hastalanıp yataklara düşer Çevredekiler en sonunda dayanamayıp Zeynep’in anasını, babasını çağırırlar Annesi bası geldiğinde Zeynep onlara bu türküyü mırıldanır ve bir daha da iyileşemez Bu duruma çok üzülen çevresindeki halk bu türküyü dilden dile günümüze kadar aktarmıştır Yüksek yüksek tepeler ev kurmasınlar
Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
Annesinin bir tanesini hor görmesinler
Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı ben köyümü özledim
Babamın bir atı olsa bise de gelse
Annemin yelkeni olsa uçsa da gelse
Kardeşlerim yolları bilse de gelse
Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı ben köyümü özledim …

alıntııı
http://harazey.blogcu.com/

YÜKSEK YÜKSEK TEPELERE EV KURMASINLAR
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 'Yaşayarak öğrenmek, bedeli en yüksek öğrenme biçimidir...'