HANÇUKUR

GÜZEL MAHALLEMİZ
 
AnasayfaTakvimSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 BPH prostat

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
nihat

avatar

Mesaj Sayısı : 333
Kayıt tarihi : 02/03/09
Yaş : 52
Nerden : hançukur, elmasuyu, malatya

MesajKonu: BPH prostat   Salı Mart 10, 2009 1:00 am

Kansorejen bir durum değildir. Kansere dönüşmez. Büyümüş prostatlar için kullanılır.Daha çok erkeğin yaşlanmasına bağlıdır. Büyüklüğe ve büyüme şekline göre idrar yakınmaları meydana getirir.Bunlara Prostatizm yakınmaları denilir ve bazen Prostat Kanseri yakınmaları ile karışır. 60 yaş üzerindeki erkeklerin %50 sinde,70 ve 80 yaşlardaki erkeklerin ise % 90 ında görülür.40 yaştan önce nadir görülür. BPH prostat kanserinden çok daha sık görülür
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://harazey.blogcu.com/
nihat

avatar

Mesaj Sayısı : 333
Kayıt tarihi : 02/03/09
Yaş : 52
Nerden : hançukur, elmasuyu, malatya

MesajKonu: Prostat   Salı Mart 10, 2009 1:02 am

Prostat semen sıvısının büyük bir kısmını oluşturan ve üreme ile ilgili çok önemli bir erkek seks dokusudur. Küçük bir kestane şeklinde olan prostat rektumun önünde mesanenin de tabanında yer alır. Urteta denilen idrarı boşaltmaya yarayan tüp şeklindeki organ prostatı çevreler. Bu noktada prostat ile mesane temas halindedir. Prostat dokusu erkeklerde yaş ile büyüme gösterir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://harazey.blogcu.com/
nihat

avatar

Mesaj Sayısı : 333
Kayıt tarihi : 02/03/09
Yaş : 52
Nerden : hançukur, elmasuyu, malatya

MesajKonu: Prostat Büyümesi   Salı Mart 10, 2009 1:03 am

Prostat büyüdüğünde, idrar borusunu sıkmaya başlayabilir. Büyüme bazen borununkapanmasına neden olabilir. Kişi idrar yapabilmek için zorlanabilir. Zorlama idrar torbasının duvarlarının kalınlaşmasına ve genişlemesine neden olur. Buda sıkışma hareketlerinin kısıtlanmasına neden olur. Yaşanılan bu tıkanıklar kişinin idrarını yapamamasına neden olur. İdrara çıkma özellikle geceleri artar. Çünkü idrar torbası tamamen boşaltılmamıştır. Bu rahatsızlığı belirli bir boyuta indirgemek için Kegel egzersizi önerilebilinir.

Kegel Egzersizi
İdrarınızı yaparken 3 saniye kaslarınızı sıkın, 3 saniye gevşeyin ve bunu 10-15 defa yapın.Günde en 5 kez bu egzersizi yapın.

Prostat büyümesi tedavisi
Teşhis mutlaka doktor tarafından konulmalıdır. Prostat büyümesi rektal parmak muayenesi ile kontrol edilir ve idrar enfeksiyon testi PSA testi yapılarak teşhis konulur. Prostat büyümesi semptomlarından rahatsız olmayan hastalar doktor kontrolünde bekleme süresi denen ve acil olmayan tedaviye alınabilirler. Ancak rahatsızlık duyan hastaların tedavi için birden çok seçimleri vardır. Bu konuda doktorunuzla birlikte tedavi şeklinize karar vermelisiniz.

Alfa bloke ediciler
Bu ilaçlar prostat ve idrara torbalarındaki düz kasları gevşetirler. Daha rahat idrara çıkarlar. Diğer bir şekil prostatın büzülmesini veya küçülmesini sağlayan hormon değişikliklerini bloke ederek küçülmesini sağlar.

Dikkat edin!
Yatağa yatmadan önce torbanızı boşaltın. Günde en az 8-10 bardak su için. Ancak yatmadan önce 2-3 saat önce su içmeyin. Antihistaminikleri ve burun, göğüs açan, nezle grip ilaçlarına dikkat edin, idrar yapmayı zorlaştırırlar. Stres azaltma teknikleri uygulayın.
Kahve, alkol baharatlı ,tuzlu ve asitli yiyeceklerden uzak durun.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://harazey.blogcu.com/
nihat

avatar

Mesaj Sayısı : 333
Kayıt tarihi : 02/03/09
Yaş : 52
Nerden : hançukur, elmasuyu, malatya

MesajKonu: Prostatit   Salı Mart 10, 2009 1:03 am

Prostatit terimi prostat bezinin çeşitli infeksiyon durumlarını tanımlamak için kullanılır. Prostat mesanenin boynunda yer alan üreme ile ilgili bir organdır.

Prostatit tanısı koymak bazen çok zordur. Tedavi de aynı şekilde zor olabilir. Bu zorluklar kombinasyonu bazen doktor hasta ilşkisini de olumsuz yönde etkileyebilir. Prostatit bir kez ortaya çıkınca kronikleşebilir, aynı tempoda kalabilir veya geçebilir.

Prostatitin belirtileri
Prostatitli hastaların şikayetleri çeşitlidir. Bunlar genellikle,sırtın alt bölgesinde ağrı,idrar sırasında yanma,sık idrara çıkma,acil idrar yapma hissi, makatta ve testislerde ağrı gibi belirtilerdir.

Daha sonra bu rahatsızlıklar genel bir hastalık haline sebep olurlar ve genel bir yorgunluk,adele güçsüzlüğü,eklem ağrıları,ateş gelişebilir.

Prostatit nedenleri
Prostatit genellikle üriner infeksiyona yol açan bakterilerin prostat dokusuna yayılması ile gelişir.

Bazı olgularda da idrarda klasik anlamda bakteri olmayıp özel mikroorganizmalar (Chlamydia veya Ureaplasma) bu hastalığa sebep olabilir ve ancak özel tanı metodları ile tanınabilir. Diğer bir kısım hastada ise hiç bir bakteri ve mikroorganizma saptanmaz.

Tüm bu karışıklıklardan ötürü tanı koymak zor olabilir. Dekonjestanlar,soğuk tatbiki,ilaçlar kullanılarak belirtiler azaltılabilir.

Tedavi
Prostatit genelikle antibiyotikle tedavi edilen bir hastalıktır. Bu yöntem bakteriyel kaynaklı infeksiyonlarda geçerlidir.Akut bir bakteriyel infeksiyon yoksa antibiyotik tedavisi etkili değildir.

Çünkü antibiyotiğin ortadan kaldıracağı mikroorganizma yoktur. Bunlara nonbakteriyel prostatit denilir. Hastalara adele gevşetiçi ilaçlar, mesane boynu ve prostatı gevşetiçi ilaçlar verilir.

Anti ödem tedavisi,oturma banyoları yarar sağlar. Prostatit de cerrahi tedavinin pek rolu yoktur. Yapılsa bile bir kısım prostat dokusunun endoskopik çıkartılmasından ibarettir ve son çare olarak düşünülebilir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://harazey.blogcu.com/
nihat

avatar

Mesaj Sayısı : 333
Kayıt tarihi : 02/03/09
Yaş : 52
Nerden : hançukur, elmasuyu, malatya

MesajKonu: Prostatit Testi   Salı Mart 10, 2009 1:04 am

Aşağıdaki belirtileri 1 den 5'ekadar notlandırın. Size minumum rahatsızlık veren durumlara 5 maksimum durumlara 5 puan verin.

1. Belinizde ağrı
2. Torbalarınız ve anüste ağrı
3. Alt karında ağrı
4. Rektal bölgede ağrı
5. Torbalarda ağrı
6. Peniste ağrı
7. İdrar yapma sırasında ağrı
8. İdrar yaptıktan sonra idrar torbanızın tam boşalmış olduğunu hissetmeme
9. Sık idrar yapma isteği
10. İdrar yaparken kesilmeler
11. İdrarı tutma zorluğu
12. İdrarınızdaki akışın zayıf olması
13. İdrarı başlatabilmek için Idrari baslatabilmek icin zorlamaniz gerekmekte, zor basliyor
14. Gece bir veya daha fazla defa idrar yapmak icin kalkmak
15. Ereksiyon=sertlesmeyi sürdürmekte zorluk
16. Boşalma sırısında ağrı
17. Ereksiyonu=sertlesmeyi sağlamada zorluk
18. Spermlerinizde ve menide kan
19. Cinsel aktiviteye ilgisizlik, isteksizlik
20. Premature yani erken boşalma
21. Boşalmada zorluk yaşamak
1-7 arasindaki sorular ağrılarınızın durumu, 8-14 arasındaki sorulan idrara çıkma, 15-21 de seksüel fonksiyonlarınızın tanımlanması içindir. Puanınız ne kadar yüksekse, prostat enfeksiyonu olma riskiniz o kadar yüksektir.

Prostatitis nedir?
Prostat bezlerinin enfeksiyona yakalanması durumudur. Prostatitis denen enfeksiyonlu durum bakteriler yüzünden oluşur. Genelde enfeksiyona neden olan bakteriler idrar ve böbrek gibi farklı yerlerden idrar yolu kanalıyla ulaşır. Rastlanan diğer bir durum cinsel temastan sonra yine idrar yolu kanalıyla geçebilir.

Belirtileri3 tip prostat enfeksiyonu vardır. Yine bunların kendi aralarında farklıbelirtileri olabilir.

Akut bakteri nedenli prostatitis:
Ateş, üşüme, terleme, bel ağrısı,yumurtalıklarda ağrı, idrar yaparken zorlanma belirtileridir.

Kronik enfeksiyonlu prostatitis
Bakteri nedenli olmayan prostaislerde semptomlar daha az belirgindir.Ağır ağır ilerler. İdrar yaparken hafif ağrı semptomları prostatitiss

Prostatitis
daha az belirgindir, .Peniste, torbalarınızda veya göbek, orta karın ve aşağı karın civarında ağrı duyguları olabilir. Ejakulasyyon denilen boşalma sırasında veya sonrasında ağrı hissedebilirsiniz.

Bakteri nedenli olmayan prostatitis tedavisi
Akut ve kronik bakteri kökenli olanlar antibiyotikle tedavi edilecektir. Akut prostatitisiniz varsa ve semptomlar ağırsa hastanede damar içinden serumla antibiyotikler verilmesi gerekebilir.

Prostatısı önlemek için yapılabilicekler
1. Kondom kullanın.
2. Prostatitise neden olabilecek uriner=idrar yolları enfeksiyonlarınıda önleyebilmek için genital hijyene dikkat edin.
3. Belirtileri yaşadığınızda üroloğunuzla iletişime geçin.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://harazey.blogcu.com/
 
BPH prostat
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
HANÇUKUR :: SAĞLIK :: SAĞLIK ANSİKLOPEDİSİ :: ERKEK HASTALIKLARI-
Buraya geçin: